68739

Hasır Nedir? Neden Beğeniliyor?

Sulak yerlerde yetiştiği boy saldığı bilinen kamış, bambu, püskül otu, çin otu ustasının elinde sanat eserine dönüşüyor. Bu malzemelerle elde edilen hasır şemsiye, püskül otu şemsiye, çin otu şemsiye,kamış kamelya, hasır plaj şemsiyesi, hasır güneşlik bilinçli insanlar tarafından çok beğeniliyor.
 
Neden beğeniliyor diye düşündük. Sizin için araştırdık. Emre Hasır Dekorasyon firmasında Püskül otu şemsiye, çin otu şemsiye, bambu malzemesini incelediğimizde sert ve parlak yüzey içinde bir boşluğun olduğunu gördük. Kesiti yuvarlak olan bambu ve bu malzemeler ilkel kabilelerce yıllarca örtü olarak kullanıldı. Günümüz insanı hasır çatı, hasır veranda, hasır kamelya yaptırarak doğal yalıtımı uygulatmış oldu. Hasır güneşlikler yapıldı. Hasır bambu değişik açık sütlü kahve rengiyle boya ve temizlik istemediği için, çok iyi yalıtılmış gölge özelliği verdiği için plajların yanı sıra hasır dekorasyon malzemesi olarak ta kullanılması yaygınlaştı.
 
İnsanlar suni yapılardan ziyade doğal mekanları tercih ediyor. Gördük ki günümüzün serinlik trendi kamış, bambu, püskül otu, çin otu yenilenen anlayışlara ve zevklere göre hasır şemsiye, püskül otu şemsiye, çin otu şemsiye,kamış kamelya, hasır plaj şemsiyesi, hasır güneşlik oldu. Ayni malzeme ile yaratıcı, sanatçı özelliği ağır basan insanların yeni ergonomik ürünler elde etmesini bekleyebiliriz.
 
Hasırcılık sektörünü günümüzde uygulayan İzmir Dikili Hasırcısı, hasır güneşlik ustası Emre Hasır Dekorasyon  sizlere hizmetten onur duyar.
 
 


Resim